KOŞU SÖZLÜĞÜ
Şubat 25, 2019
KOŞUDA NABIZ
Haziran 13, 2019

KOŞUYA GİRİŞ 101

İlk kez koşuya başlayacaklar için tavsiyeler. 
İçerik : Ercan Arslan 
Editor : Ayla Eylem Onat 

Koşuya başlarken dikkat edilmesi gerekenler;

1-Doktor kontrolü;
Herhangi bir kardiyoloji doktoruna gidip kalbinizde bir sorun olup olmadığını, hobi olarak koşmaya başlayacağınızı bu nedenle bir kontrol yaptırmak istediğinizi söyleyin. Kısa süre içerisinde kontrolden geçmiş olacaksınız. Eğer bir sağlık sorununuz yoksa ikinci adıma geçelim.

2-Giyim;
Havaya uygun giysi seçimi yapın. Koşarken terlemeniz veya üşümeniz hastalanmanıza neden olabilir. Bu nedenle koşuya başlamadan önce hafif üşüyecek şekilde giyinin. Koştukça vücut ısınız artacak terlemeden ve üşümeden koşmaya devam edebileceksiniz. Hava ılık-sıcak olsa bile rüzgarlı havalarda rüzgarlık giymeniz hasta olmanızı engelleyecektir.Koşudan hemen sonra üzerinizdeki nemli giysilerden kurtulun. Vücut sıcaklığınız normale dönünceye kadar hava sıcak olsa bile uzun kollu giysiler tercih edin ve serin havaya çıkmayın.Gece koşullarında açık renkli ve fosforlu giysiler tercih edin.

3- Ayakkabı;
Koşu için koşu ayakkabısı kullanın. Zemine, koşma sıklığına ve mesafeye uygun ayakkabı tercih edin. Eğer sık sık, uzun mesafeler ve sert zeminde (asfalt, beton v.b) koşuyorsanız yastıklaması yüksek ayakkabı kullanmak ayak sağlığınız için olumlu olacaktır.

4- Zemin;
Vücudunuz koşuya alışıncaya kadar yumuşak (çim, toprak, tartan v.b) zeminde koşmanız, eğer bu alternatiflere sahip değilseniz yastıklaması iyi bir ayakkabı kullanmanız sağlığınız için olumlu olacaktır.

5- Motivasyon/koşu takibi;
Koşarken birçok kişinin merak ettiği konu “ne kadar koştum ve hızım nedir?” oluyor. Çeşitli koşu uygulamaları (Nike run club, Strava, Runtastic v.b) kullanarak koşularınızı kayıt altına alabilir, verilerinizi görebilir, meydan okumalara (challenge) katılabilir ve sosyal medyada paylaşımda bulunabilirsiniz. Koşarken müzik dinlemek koşunuzu biraz daha renklendirebilir, koşu ritminize göre müzik listeleri belirleyip kendinizi motive edebilirsiniz. Not: Koşarken tek kulaklıkla koşmanızı tavsiye ederim. 

6- Nasıl koşmalı?
Koşuya yeni başlıyorsanız birkaç hızlı yürüyüşle başlamanızı, toplamı 30 dakika sürecek 1-2 dakikalık çok yavaş tempolu koşu takibinde 3-4 dakikalık hızlı yürüyüşün bulunduğu döngülerle devam ettirerek döngü içindeki koşu süresini zamanla arttırmanız iyi olacaktır. Haftada 30 dakikalık 1-2 koşu başlangıç için idealdir, koşuya alıştıkça süresini ve sıklığını arttırabilirsiniz. Bu arttırma aylık toplam mesafenin %10’undan daha az olmalı ki sakatlanma riski minimize edilebilsin. Ayrıca alıştığınız mesafelerin dışında koşular yapmaktan uzak durun. Örneğin, genellikle 5km civarında koşuyorsanız kesinlikle bugün iyi hissediyorum diyerek 10km koşmayın. Vücudun alıştığından fazla travma sakatlanmanıza neden olabilir. Koşarken yavaş olduğunuzu düşünüp kendinizi zorlamayın, koşarken nefes nefese kalmak acı vericidir. Unutmayın ki elit atletler bile zaman zaman yürüyüşten biraz hızlı koşular yapmaktadırlar.

7- Koşu “Birlikte Güzel”
Tamam da ben yalnız koşamam, sıkılırım ya da toplum dışarıda koşan birisini görmeye alışık değil ben utanırım diyorsanız üzülmeyin. Bunun da çözümü mevcut, İstanbul’da ve İzmir’de her salı koşan Volt Floyd’a ya da diğer koşu topluluklarına katılabilir ve sizin temponuza uygun kişilerle/gruplarla koşabilirsiniz.

Kutsal Salı‘da bizimle koşamaya ne dersin? 

_______________________

Bir cevap yazın

0