Volt Floyd at Maratona Di Roma
Aralık 20, 2018
KOŞUYA GİRİŞ 101
Mayıs 25, 2019

KOŞU SÖZLÜĞÜ

Koşu Sözlüğü 
İçerik : Ercan Arslan 
Editor : Ayşe Nur Sarı 

Interval Koşu: Kısa veya orta mesafe tempolu koşu ile takibinde yapılan dinlendirici koşuyu içeren iki fazlı koşudur. Tekrar sayısı birden fazladır, örneğin 12x400m hızlı/ 200m dinlenmeli gibi. 

Tempo (“Steady”) Koşu: 
Bazı yerlerde interval koşusu ile benzer anlamda kullanılsa da genellikle vücudun uzun süre kaldırabildiği hızlı koşuları ifade eder.

Kolay(“Easy”) Koşu: İngilizce de “jog” olarak da geçen koşudur. Hafif tempo, koşarken rahatlıkla konuşabildiğiniz, genellikle aktif dinlenme için tercih edilen koşu tipidir. 

Uzun Koşu (Pazar uzunu): Birçok atlet tarafından normal bir günde yapılan mesafenin 1.5 katına veya haftalık mesafe hacminin genellikle 1/5’ ine denk gelen koşudur. 

Fartlek : İsveççe’de hız oyunu anlamına gelir. Koşu sırasında temponun yani nabzın ritmini değiştirerek yapılan koşudur. Bu koşudaki amaç yarış sırasında oluşabilecek tempo dalgalanmalarına karşı kalbi alıştırmaktır. 

Pace/Hız/Tempo : Genellikle pace tabiri kullanılır. Bir kilometreyi ne kadar sürede tamamladığımızı ifade eder. Örneğin, 5.20 (pace’den) tempodan gideceğim diyen bir koşucu bir kilometreyi 5 dakika 20 saniyeden geçeceğini ifade ediyordur.

Gps/Uydu bulmak veya beklemek : Günümüzde birçok koşucu akıllı saatler kullanmakta ve bu saatler gps sayesinde ne kadar mesafe kat ettiğinizi ve hangi tempoda gittiğinizi size söylemektedir. Koşu öncesinde saatler açılır ve uyduyu bulması beklenir. Bu süre genellikle 2-3 dakikayı bulabilir.

Maraton: 42 kilometre 195 metre mesafenin kat edildiği dayanıklılık koşusudur. 

42for42: Volt Floyd’un Türkiye’de koşu kültürünü geliştirmek için ortaya çıkardığı proje. Ayrıntılı bilgi için: https://www.voltfloyd.com/project42for42/ 

Yarı maraton: 21 kilometre 97,5 metrenin kat edildiği dayanıklılık koşusudur.

Kros : Toprak, çamur vb. zeminlerde yapılan küçük iniş çıkışlar içeren koşu türü.

Volt Floyd : Türkiye’de koşu kültürünü yaymaya ve geliştirmeye çalışan topluluk.

Dinlenme (”Recovery”) Koşu : Aktif dinlenmeyi ifade eden koşarken rahatlıkla konuşabildiğiniz (“jog”), kolay koşu olarak nitelendirilen koşu tipidir.

Kalmak/Patlamak: Yapılan koşuyu sürdüremeyip hız/mesafe azaltma veya bırakma durumunda kullanılan ifadedir. 

Negative Split: Koşunun orta mesafesinden sonra, ikinci kısmın ilk kısma göre daha hızlı kat edilmesi durumudur. 

Nabız: Kalbin dakikadaki atım sayısıdır.

Nabız Bandı : Akıllı saatlere nabız bilgisini iletmekle görevli olan göğüs çevresine takılan kemer görünümlü cihazdır. 

İnce taban/kalın taban ayakkabı :
 Ayakkabının taban desteklemesine göre ayrılmasıdır. Kalın tabanlı ayakkabılar darbe emici olduğu için genellikle antrenmanlarda, ince tabanlı ayakkabılar performans odaklı oldukları için genellikle yarışlarda tercih edilir.

Çivili : Pist koşularının olmazsa olmazı çivili ayakkabıyı ifade eder. Görünüm olarak mesafesine göre krampon veya ince taban koşu ayakkabısına benzer. Çivi sayısı ve boyu koşulan mesafe ve zemine göre değişir.

Duvar yemek: Uzun koşularda, genellikle maraton sırasında özellikle 30.km’den sonra görülen ani tempo kaybı durumudur. Duvar yeme durumu, normalden hızlı koşunca veya yanlış beslenince ortaya çıkabilir.

Enerji jeli : İçerisinde glikoz ve fruktoz karışımı olan, bazı mineralleri içeren ve çeşitlerine göre kafeinli de olabilen kana hızla karışan kıvamlı sporcu beslenme ürünüdür.

Sporcu içeceği : Vücut sıvısıyla aynı yoğunlukta olan ve içerisinde karbonhidrat ile çeşitli mineralleri bulunduran sıvıdır.

_______________________

Bir cevap yazın

0